Ebenci Klopédia

Kutyák a világ minden tájáról, fajták, sportok, mert kutya nélkül lehet élni, de minek. UPDATE: egy EP gyakornok 5 hónapja Brüsszelben

innen jöttök ti

Friss hús

  • Melech Haolam: A Melech Ha'olam FCI kennelben Budapesten várható alom 2020 végén. Két saheli azawakhot importálta... (2020.04.14. 08:11) Azawakh (FCI: 307) - az anorexiás kutya
  • Józsefné Nelli Bajj: Üdvözlök minden kutya tulajdonost,két kutyánk van, fehér lány és egy fekete fiú törpe uszkárok.mos... (2013.01.18. 17:48) Kutyanevelés - első napok az új otthonban
  • konaking: nekem is van, és nem bántam meg, csodálatos fajta. (2012.12.28. 08:40) Mudi (FCI: 238)
  • tandy96: Nagyon jó :) (2012.04.09. 10:46) Németjuhász rokonság I.
  • FeP: Nekem is amstaffom van, és borzasztóan szeretem. Hihetetlen mozgásigénye van, állandóan megy, kere... (2011.10.31. 16:23) Pitbull?

Öreg kutya, nem vén kutya

Iratkozz föl!

Agility

2009.05.16. 18:45 :: hatláb

 A kutyás sportokról dióhéjban már itt írtam, most pedig közülök a legnépszerűbből, az agility-ből következik egy kis ízelítő.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Népszerűsége már ma is megelőzi az obedience-ét (őrző-véd sport), és ez a különbség csak egyre nő. Ami érthető is, hiszen szinte bármelyik kutya és gazda számára végezhető és élvezhető sport. Egy akadálypályán kell végigvezetni a kutyát a gazdinak úgy, hogy az ugró akadályok lécei a helyükön maradjanak, az ún. zónás akadályok végeit érintse a négylábú, és természetesen a kijelölt útvonalon, időn belül teljesítse a futamot. Egy bíró is van a pályán, aki figyelemmel kíséri a versenyzőket.

Először 1978 februárjában, a híres angliai kutyakiállításon, a Cruft's-on találkozhatott a nagyérdemű az agilityvel. A kiállítás szünetében ezzel szórakoztatták magukat a felvezetők s kutyáik. A mai akadályok mindegyik megtalálható volt akkor a távolugrást kivéve, de sok más akadálytípus is, melyeket azóta töröltek a hivatalos versenyek rendjéből. A mostani magyar hivatalos akadályok a következők:

  • Palánk: Háztető alakú akadály, a kutyának föl és le kell rajta futnia a palánk két végén található zónák érintsével.
  • Palló: Hasonó a palánkhoz, de keskenyebb annál, valamint a föl- és levezető szakaszok között egy vízszintes -palló- is található.
  • Hinta: Gyakorlatilag egy mérleghinta az elejé és végén zónákkal. Olyannak kell lennie, hogy akár egy csivava is át tudja billenteni.
  • Asztal: Egy négyylábú asztal, ahol a kutyának előre megadott testhelyzetben kell várnia egy bizonyos időt. Manapság nemigen használatos.

A fenti akadályok kihagyásával épített pályát nevezik Jumping pályának, ahol csak olyan akadályok vannak, amiknél nem kell a kutyának lassítania.

  •  (Ugró)akadály: Szimpla akadály, akárcsak a díjugratásnál. A rúd leveréséért hibapont jár.
  • Sövény (vagy Panel akadály): Nem egy rudat, hanem egy tömör "falat" kell átugrani, de az akadály tetején leverhető panelek vannak.
  • Karika: Egy karikán kell átugrani. Nincs tüzes változat.
  • Távolugró: Többféleképpen nézhet ki, a lényeg, hogy egy alacsony távolugrásra késztesse a kutyát.
  • Szlalom: bizonyos számú rúd egy vonalban felállítva, melyek között szalolmozva kell végigrohannia az ebnek.
  • Kúszó: Egy földre fektetett cső, ezen kell végigkúszni.
  • Zsák: Egy rövid cső, mely egy lyukas zsákban végzdik, így a kutya nem látja az "alagút végén a fényt", de ugyanúgy végig kell rajta futnia.

Remélem nem felejtettem ki semmit. Némelyik egyesületnál más akadályok is megengedettek, ezeket a wikipedia 'dog agility' szócikkében megtalálhatja minden kedves érdeklődő.

Alapvetően minden kutya versenyezhet, bár természetesen egy Angol Bulldognak neezebb dolga van, mint például egy Border Collie-nak. Valamint bizonyos versenyeken csak fajtiszta ebek indulhatnak. Három méretváltozatban versenyezhetnek a kutyák, van Maxi, Midi és Mini kategória. Ezen kívül egy sor nem hivatalos kategória is létezik, mint például a heavy futamok, ahol a nehezebb csontozatú kutyá mérhetik össze erejüket. Ezen kívül léteznek futamok mozgáskorlátozottak számára is.

Tényeg rengeteg mindent lehetne írni még erről a sportról, most ennyit szdtem össze, ha esetleg igény van rá, szívesen írok aprólékosabban is róla.

 

4 komment

Címkék: sport

A bejegyzés trackback címe:

https://ebenci.blog.hu/api/trackback/id/tr201018156

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Mindenképpen igényelném az aprólékosabb posztot. :)

_vote_
fajtiszta = fajtatiszta ;-)
phaidros: lesz majd az is akkor. :)

MeeCee: Magyarországon a fajtiszta az elterjedt elnevezés azokra a kutyákra, melyek egy egy (valahol) elismert fajtába tartoznak. Senki nem nevezi őket fajtatisztának, így én sem.
süti beállítások módosítása