Ebenci Klopédia

Kutyák a világ minden tájáról, fajták, sportok, mert kutya nélkül lehet élni, de minek. UPDATE: egy EP gyakornok 5 hónapja Brüsszelben

innen jöttök ti

Friss hús

  • Melech Haolam: A Melech Ha'olam FCI kennelben Budapesten várható alom 2020 végén. Két saheli azawakhot importálta... (2020.04.14. 08:11) Azawakh (FCI: 307) - az anorexiás kutya
  • Józsefné Nelli Bajj: Üdvözlök minden kutya tulajdonost,két kutyánk van, fehér lány és egy fekete fiú törpe uszkárok.mos... (2013.01.18. 17:48) Kutyanevelés - első napok az új otthonban
  • konaking: nekem is van, és nem bántam meg, csodálatos fajta. (2012.12.28. 08:40) Mudi (FCI: 238)
  • tandy96: Nagyon jó :) (2012.04.09. 10:46) Németjuhász rokonság I.
  • FeP: Nekem is amstaffom van, és borzasztóan szeretem. Hihetetlen mozgásigénye van, állandóan megy, kere... (2011.10.31. 16:23) Pitbull?

Öreg kutya, nem vén kutya

Iratkozz föl!

Komondor (FCI: 53)

2009.05.05. 19:08 :: hatláb

 Már a végefelé járok a magyar kutyafajták bemutatásának, de talán a Puli után a legismertebb, a Komondor még kimaradt.

Természetesen, mint a legöbb magyar kutyafajta, a Komondor is honfoglaló eleinkkel érkezett a Kárpát-medencébe, valahonnan az ázsiai szetyeppékről. Ezek a kutyák többek között keveredtek a már itt élő szláv pásztorkutyákkal, valamint a tatárjárást követően betelepített kunok juhászkutyáival. A kies pusztákon szükség is volt egy megtermett, félelet nem ismerő, loncsos-loboncos szőrű örzőkutyára, mely megvédte a nyájat, gulyát, ménest a farkasoktól, medvéktől és egyb orzóktól. A szőrzet nagyon praktikus volt egyrész, mint a pásztor szűre, télen melegített, nyáron meg hűtött, másrészt meg farkasnak kellett lenni a talpán annak, aki egy ekkora bundát át akart harapni. Természetesen a juhászok nem ápolták ezt a szőrpáncélt, ahogy a mai komondor (és puli) ápoló-szakkönyvekben írják. Ha túl koszos és hosszú volt a szőre a kutyáknak, egyszerűen lenyírták őket a birkákkal együtt. Noha a lenyírt komondor ennek folyományaként gencsak hasonlított a kuvaszhoz, a magyar pásztorok sohasem keresztezté a két fajtát. A feladatuk sem volt teljesen egyforma. Míg a komondor inkább a nyájakat őrizte, addig a kuvasz hajtotta őket (és leginkább a gulyát, nem is a nyájat). 

A XIX. század elején a komondor nagyon ritka fajtnak számított olyannyira, hogy az 1899-ben megrendezett magyar fajták első országos kiállításán csak egyetlen komondor jelent meg. A világháborúk sajnos a kuvaszhoz hasonlóan a komondor populációját is megtizedelték, hiszen a katonák nem tudtak bemenni egy portára a házörző megölése nélkül, hiszen az haláláig védelmezte a rábízott területet, nem lehetett elkergetni. A háborúk utn a komondor tenyésztése is més irányt vett. Míg addig a munkatenyésztés volt a mérvadó, ksőbb inkább a sporttenysztés. Ezért egyre nagyobb hangsúlyt kapott a kutyák kinézete (fehér szín, jól kezelhető szőrzet, magasabb egyedek). 

Napjainkban a fajta egyre népszerűbb házőrzőként, de pásztorkutyaként is. Amerikában előszeretettel használják a prériken legelő óriási csordák/nyájak őrzésében. Ausztráliában is sokat használják a dingók elleni védekezésben. A kutykiállításokon is egyre jobban figyelnek rá, sokszor komondor neri a Best in Show-kat. Magyarország egyik legeredményesebb kutyája volt Jászkiséri kócos Csupor, aki 2001-ben világbajnokságot nyert.

 

 

 

Szólj hozzá!

Címkék: magyar juhászkutyák 1. fajtacsoport

A bejegyzés trackback címe:

https://ebenci.blog.hu/api/trackback/id/tr26998841

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása