Most következzenek azok a kutyák, akikről a legtöbben nem is gondolnák, hogy őseik, a gladiátorok mellett a római arénákban harcoltak. Najó, talán egy Kaukázusi juhászkutyáról mégis. Pedig ő nem is.
2: Hegyikutyák
Szintén az ősi molosszoid típustól származnak, ám a háborúban való munka helyett mint védőkutyák, pásztorkutyák léteztek. Nem szabad összetéveszteni azokkal a juhászkutyákkal, akik a nyájat terelték, szorosan együttműködve a juhásszal. Ezek a kutyák védték a nyájat, a feladatuk volt a farkasokkal való küzdelem, és a tolvajok, rablógyilkosok távoltartása. Később cizellálódott a feladatuk, sokféleképpen használták őket. Például az Újfundlandit vízimentésre, a Hovawart-ot a tanya őrzésére, de mondjuk a Kaukázusi juhászkutya (képen) megmaradt az ősi mesterségénél, a nyáj védelménél.
3: Svájci hegyikutyák
Tulajdonképpen a hegyikutyák csoportjhoz tartoznak, de már régóta a svájci tanyák és hegyi nyájak őrzői, valamint sokszor használták őket kocsihúzásra is. Könnyebb felépítésűek, mink "külföldi" rokonaik. Németül különbözőképpen is hívják őket. Míg a hegyikutyák neve "berghund" (berg=hegy), addig a svájci kutyákat összefoglalóan Schweitzer Sennenhund-nak nevezik. A "senn" szó havasi pásztort jelent. 4 fajta tartozik ide, nevükben benne van a származási helyük is. Legismertebb és képviselőjük a Berni pásztorkutya (képen), az egyetlen hosszűszőrű, de van még a közepes Appenzelli hegyikutya, a rövid lábú Entlenbuchi hegyikutya éa a molosszoid jellegzetességeket leginkább mutató Nagy svájci hegyikutya. Érdekesség, hogy a színe mind a négy fajtának azonos.
4: Molosszoid ölebek
Mint minden kutyatípusból, ebből is van miniatűr változat, mely manapság leginkább társasági kutyaként funkcionál. A mini bulldogok, masztiffok története azonban nem ilyen egyszerű. Amikor a kutyaviadalokat megtiltották, nehezebben lehetett nagy harcikutsákat tartani. Ez az időszak egybeesett az Ipari Forradalommal, amikor is az emberek a vidékről bevándoroltak a városokba. Kisebb helyen kisebb kutya kellett, ráadásul nem volt már szükség azokra a kutyákra, akik a vágóhidakra haladó marhákat kordában tartották. Elég volt már a kisebb bulldog is. Így alakult ki Franciaországban a manapság közülük legnépszerűbb Francia-bulldog (képen), Amerikában a Boston-terrier, Angliában az Angol-bulldog és a Mopsz, Belgiumban a Brüsszeli, a Brabanti és a Kis belga griffon.