Ebenci Klopédia

Kutyák a világ minden tájáról, fajták, sportok, mert kutya nélkül lehet élni, de minek. UPDATE: egy EP gyakornok 5 hónapja Brüsszelben

innen jöttök ti

Friss hús

  • Melech Haolam: A Melech Ha'olam FCI kennelben Budapesten várható alom 2020 végén. Két saheli azawakhot importálta... (2020.04.14. 08:11) Azawakh (FCI: 307) - az anorexiás kutya
  • Józsefné Nelli Bajj: Üdvözlök minden kutya tulajdonost,két kutyánk van, fehér lány és egy fekete fiú törpe uszkárok.mos... (2013.01.18. 17:48) Kutyanevelés - első napok az új otthonban
  • konaking: nekem is van, és nem bántam meg, csodálatos fajta. (2012.12.28. 08:40) Mudi (FCI: 238)
  • tandy96: Nagyon jó :) (2012.04.09. 10:46) Németjuhász rokonság I.
  • FeP: Nekem is amstaffom van, és borzasztóan szeretem. Hihetetlen mozgásigénye van, állandóan megy, kere... (2011.10.31. 16:23) Pitbull?

Öreg kutya, nem vén kutya

Iratkozz föl!

Kutyanevelés - a kutyakiképzés

2009.07.26. 15:34 :: hatláb

 Ígértem, hogy írok bővebben a kutyaiskoláról. Hát most itt van.

 

 

 

Az Nem kérdés, hogy egy felelősségteljes gazda elviszi a kutyáját kiképzésre. Hogy milyenre, abból ma Magyarországon sajnos nincs túl nagy választék, hiszen a legtöbb kutyasuli az őrző-védő ebekre van specializálódva, ezért ha a házi szobacirkálónkat szeretnénk, hogy jól nevelt legyen, sajnos sokszor el kell tűrnünk a rotisok, németjuhászosok és egyéb gazdik lenéző pillantásait. Szerencsére egyre kevésbé van ez így, technikai akadálya pedig egyátalán nincs, hiszen egy kicsi kutya is meg tudja csinálni majdnem az összes dolgot, amit a nagyok. Akadályt persze nem tud akkorát átugrani, és az "óra végén" a csibészelés sem feltétlenül neki való. Bár én láttam már teljesen jól kart fogó spánielt is.

Tehát, akkor első nap a kiképzésen. Mi is, meg a blöki is rendesen meg van szeppenve. Őneki ott az a csomó simeretlen kutyaszag, minekünk meg újra végig kell élni az általános iskolás szorongásunkat, amikor nem ment a matek. De természetesen nem kell aggódni. A kiképzés általában fegyelmező gyakorlatokkal kezdődik, ide-oda kell menni a kutyával a láb mellett, ültetni, fektetni és hasonló dolgokat kell együtt megtanulni. Merthogy a gazdának is sokat kell tanulnia, és általában ő az, aki hibázik a gyakorlatok végrehajtásakor. Labdát és/vagy jutalomfalatot vigyünk, ezzel kel motiválni ebünket, valamit a nagyjából tízpercenkénti "játékszünetben" ezzel kell oldani a kutyuskában felgyülemlett feszültséget.

 Fontos, hogy egy parancsszót csak egyszer mondjunk el, és utána, ha nem teszi meg, akkor segítsünk rá, de ha -így vagy úgy- végrehajtotta a feladatot, _nagyon_ meg kell dícsérni! Csak sikeres gyakorlat (és dícséret) után hagyjuk abba a fegyelmezést. A fegyelmező rész végén általában akadályugrás szokott lenni, akkor rohanhatunk a kutyival, amennyit akarunk.

A fegyelmező rész után szünet van, amikor a kutyák (és mi is) szabadon ismerkedhetünk egymással. Persze ekkor is figyelni kell ebünkre, nehogy belekeveredjen valami jó kis balhéba. Na, szerintem itt ismerszik meg, hogy tényleg "jó-e" a kutyaiskola. Ha a szünetben a kutyákat kikötik, a gazdák meg bemennek a büfébe kávézni, az nem igazán állatcentrikus hely. Ha a gazdik elengedik a kutyáikat (nem feltétlenül ott közvetlenül), és engedik őket "játszódni", akkor az az iskola tényleg az állat minden irányú fejlődésére figyelmet fordít. Mert nem győzöm hangsúlyozni, hogy a kutyaiskola legfontosabb szerepe az állat szocializációja, és csak utána a nevelése.

A második részben általában jön a Csibész. Ez egy jó vastagon beöltözött ember, és a kutyák feladata, hogy a kipárnázott karját megharapják, és fogva tartsák. Erre nem kötelező eljárni, és nekem is ambivaens érzéseim vannak a témával kapcsolatban. Egyrészt általában nincs szükségünk arra, hogy a kutyában meglévő ösztönös aggressziót előhozzák, netán erősítsék. Másrészt azonban lehet, hogy ez az agresszió előbb-utóbb úgy is felszínre törne (itt nem gondolok semmi komolyra, morgás egy idegen emberre, maximum), ezért jobb, ha ellenőrzött és korollált körülmények között történik. A kutya megtanulja a "helyes harapást", így ha esetleg megharapna egy embert, azt a karján teszi, nem pedig esetleg a hasán vagy a nyakán, ami lássuk be, nagyobb gondot jelente. Nem is beszélve arról, hogy esetleg az agressziót is itt kiélheti ebünk. De mondom, nem tudom :)

Ezeken kívül minden kutyaiskolában vannak még különféle foglalkozások, van ahol agility, van ahol arra tanítják meg a kutyát, hogy ne fogadjon el idegenktől ételt, van ahol a kutya-gazda bizalom erősítése érdekében kell feladatokat megoldani, szóval mindenütt más. Lehet próbálgani!

 

4 komment

Címkék: nevelés őrző védő

A bejegyzés trackback címe:

https://ebenci.blog.hu/api/trackback/id/tr571196309

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Szerintem az is fontos, hogy milyen módszerekkel tanítják a kutyákat. Ha pl. meg akarják tanítani fektetésre, akkor a jó suliban jutalomfalattal rávezetik és maximum a sokadik alkalommal alkalmaznak bármilyen kényszert, ha rossz a suli, akkor az első alkalommal lerángatják a földre. Az is számít, hogy mennyire rugalmas a gondolkodásuk a kiképzőknek. Egy gyakorlatot többféleképpen meg lehet tanítani, csak egyes kiképzők ezt nem hajlandóak elismerni. Én jártam a mudimmal olyan suliba, ahol a rossz módszerekkel teljesen megvadították és amikor mondtam, hogy ez így szerintem neki nem jó, a vlasz az volt, hogy csak csináljam tovább, előbb utóbb sikerül. Elmentünk a suliból egy másikba, ahol 3 alkalom után úgy megtanították a fektetés, (ami eddig nem ment, sőt, meg is harapott, ha mondtam a vezényszót), hogy már a hátam mögött lévő kutyát is le tudtam fektetni, anélkül, hogy odanéztem.
szerintem a csibészelés egyik legfontosabb funkciója, hogy megtanulja a kutyus az ereszd parancsot. szerencsés esetben nem lesz rá soha szükség, de előfordulhat, hogy félreértelmez valamit, és támadásnak vesz egy közeledést, vagy mondjuk betörőt fog, akkor sem kell azért feltétlenül széttépni. szerintem fontos, hogy tudjunk arra is reagálni, ha a kutya támad. ne forduljon elő, de ismerjük az agresszív oldalát is, hogy szükség esetén tudjuk kezelni!
Szerintem nem kiképezni,hanem tanulni kell először aminek rengeteg módszere van.Ahogy olvasom nálatok nem különítik el az alap engedelmességet az őrző-védő munkától.Úgy gondolom ez probléma.Nálunk heti négy alkalommal van őrző-védő munka(pihent kutyával max.10-15 perc)és hétvégén 2x egy-másfél óra engedelmességi munka külön csoportokokban kutya tudásához képest.
A lehetőségek mindíg a kiképzők számától és tudásától függ.Nálunk nyolc kiképző van,és választékos a tanulási módszerek tárháza(hagyományos,ösztönkezelő,klikkeres........)
Ami a legfontosabb igen jutifalat és a játék de midezek a kezdettnél azért kellenek ,hogy kutyusunkban megerősítjük azt ,hogyha jót csínál az neki jót jelent(ez a pozitív megerősítés)de ne feledkezzünk el a másik oldalról sem mert e nélkül nincs egyensúly.
@sensimilla: az ereszd vezényszót te is meg tudod tanítani a kutyáddal "csibész"-nélkül is.Elég hozzá egy (bot,labda,rongy,)csak meg kell tanítani a vezény szót "ERESZDD"
süti beállítások módosítása