Ebenci Klopédia

Kutyák a világ minden tájáról, fajták, sportok, mert kutya nélkül lehet élni, de minek. UPDATE: egy EP gyakornok 5 hónapja Brüsszelben

innen jöttök ti

Friss hús

  • Melech Haolam: A Melech Ha'olam FCI kennelben Budapesten várható alom 2020 végén. Két saheli azawakhot importálta... (2020.04.14. 08:11) Azawakh (FCI: 307) - az anorexiás kutya
  • Józsefné Nelli Bajj: Üdvözlök minden kutya tulajdonost,két kutyánk van, fehér lány és egy fekete fiú törpe uszkárok.mos... (2013.01.18. 17:48) Kutyanevelés - első napok az új otthonban
  • konaking: nekem is van, és nem bántam meg, csodálatos fajta. (2012.12.28. 08:40) Mudi (FCI: 238)
  • tandy96: Nagyon jó :) (2012.04.09. 10:46) Németjuhász rokonság I.
  • FeP: Nekem is amstaffom van, és borzasztóan szeretem. Hihetetlen mozgásigénye van, állandóan megy, kere... (2011.10.31. 16:23) Pitbull?

Öreg kutya, nem vén kutya

Iratkozz föl!

Fürjészeb (FCI: 104)

2008.10.24. 23:58 :: hatláb

A Deutscher Wachtelhund azon ritka fajták egyike, amelyet még ma is szinte csak az eredeti "munkakörében" használnak. Ez egy vadászkutya, azonban mivel többféleképpen is vadásztak vele, egyrészt a spánielek, másrészt a vízikutyák csoportjába tartozik. Németül ezt a típusú vadászkutyát Stöberhund-nak hívják, ami magyarul kajtatóebet jelent. A Fürjészeben kívül még a Cocker spánielek (angol és félig meddig az amerikai) valamint a Springer spánielek (angol és welsh) tartoznak ide. Tulajdonképpen a következőképp vadásznak a Stöberhundokkal: Egy vadász, egy kutya a bozótosban, kutya szimatot fog, be a sűrűbe, vadat felhajtja, vad kiugrik, vadász lelövi, kutya visszahozza. (nem szarvasokra meg vaddisznókra vadásztak velük, szóval albírják az állatot:). Az FCI besorolása szerint a 8. fajtacsoport 2. szekciójába tartozik, ahol szintén a spánielek vannak többségben.

 A vadászati szakkönnyvekben már századokkal ezelőtt írtak hasonló kutykról, mint a fürjészeb. Az irányított és dokumentált tenyésztés azonban csak a századfordulón kezdődött. A fajta "atyja" Lord Auguta  volt, aki Staufenbergben (Bajorország) élt. A tenyésztéshez jó vadászösztönű szukákat erestek, a legtöbb ilyen állat szintén bajor vadászoktól származott. Ekkor leginkább egyszínű barna, és barna-fehér foltos kutyák születtek, az utóbbiaknál különlegességként vörös foltok a fejen és a lábakon. 1838-ban egy Baby nevű szuka révén került a vérvonalba a barna-spriccelt szín. Rudolf Frieß, akinek a kutyái a tenyésztési irányt még évszázadokkal később is meghatározták, kezdte el külön tenyészteni a barnát és a barna-spriccelt színváltozatot, aminek érdekes módon más következménye is lett: a barna színváltozat inkább messzebb hajtja a vadat a kzdájától, önállóbban, míg a barna-spriccelt a vadászhoz közel. Ez a megkülönböztetés ma azonban már nincs, azonban keverni a két színt most sem lehet.

Alapvetően a springer spánielekre és a szetterekre hasonlít, azonban a teste hosszabb, a fülei nagyobbak, valószínűleg kopóvér is csörgedezik az ereiben. Mint szinte minden vadászkutya, jól kijön a fajtársaival és az emberekkel is nagyo barátságos. Nagyon erős a vadászösztöne, hiszen még ma is leginkább vadászatra használják, nem érezné jól magát családi kutyaként. Nem csak erdőben és bozótosban, de a vízben is vadásznak vele.

2 komment

Címkék: bajor spániel vadászkutya fürjészeb kajtatóeb vízikutya

A bejegyzés trackback címe:

https://ebenci.blog.hu/api/trackback/id/tr7676002

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Így kinézetre a fejemet tettem volna rá, hogy ez egy springer spániel. Persze ezek szerint nyilván nem az.
nem sokkal lőttél mellé, származásukban, küllemükben, "felhasználásukban" is nagyon hasonlítanak. Még a kis münsterlani vizslára is nagyon hasonlít.
süti beállítások módosítása